sobota, 8 lipca 2017

Najstarsze uzdrowisko na Podkarpaciu - Iwonicz Zdrój

Na naszym blogu przeważają wpisy dotyczące łemkowskich wsi, kamiennych krzyży, szczytów Beskidu Niskiego. Nie chcąc zamknąć się w jakiś sztywnych ramach dzisiaj przedstawimy Wam relację ze zwiedzania Iwonicza Zdroju, jednego z najstarszych polskich uzdrowisk. Dla nas taka forma turystyki miejskiej to nowość więc prosimy o wyrozumiałość :)
Iwonicz Zdrój administracyjnie istnieje od 1956 roku gdy miejscowość Iwonicz podzielono na dwie części: Iwonicz Wieś i Iwonicz Zdrój.
Iwonicz to jedno z najstarszych polskich uzdrowisk. Z 1413 pochodzi wzmianka o istnieniu we wsi wód mineralnych. W okresie renesansu, gdy rozwijaly się nauki przyrodnicze, wzrosło zainteresowanie leczniczymi właściwościami i uzdrowiskiem. O jego walorach pisał w 1578 roku Wojciech Oczko, nadworny lekarz króla Stefana Batorego. W następnym stuleciu zdrój ściągał licznych kuracjuszy, w tym także zza granicy.

Restauracja "Zdrojowa" w zabytkowym, drewnianym budynku.

W XVIII wieku Iwonicz podupadł. Świetność przywróciła mu w 1799 roku rodzina Załuskich która nabyła tę miejscowość. Intensywny rozwój Iwonicz trwał w okresie międzywojennym. Powstało kilkadziesiąt nowych pensjonatów, oraz nowoczesne zakłady lecznicze: sanatorium Excelsior i lecznica ortopedyczna Sanato. Tuż przed II wojną światową frekwencja wynosiła ok. 19 tyś. osób rocznie. Większość kuracjuszy stanowili Żydzi, którzy upodobali sobie szczególnie to uzdrowisko. 
Latem 1944 roku Iwonicz zajęły odziały Armii Krajowej. Przez kilka tygodni, do nadejścia Armii Sowieckiej, istniała tu tzw. republika iwonicka, terytorium wolne od kontroli niemieckiej.


Wiewiórka zbudowana z kwiatów :) 

Po wojnie zbudowano wiele nowych sanatoriów, głównie na stoku Winiarskiej Góry. Intensywna rozbudowa spowodowała dewastację lasów i kłopoty z zaopatrywaniem w wodę...
W 1973 Iwonicz Zdrój otrzymał prawa miejskie.
Obecnie w uzdrowisku leczy się głównie schorzenia reumatyczne oraz narządów ruchu. Kuruje się tu także schorzenia układu nerwowego, trawiennego i oddechowego.

 Stragany z pamiątkami tuz przy pijalni.

 Niezwykłe wnętrze pijalni wód mineralnych

W pijalni dostępne są wody: Karol 2, Klimkówka 27, Iwonicz 11, Elin 7, Iza 19. 


Wody mineralne może i sa zdrowe lecz nie należą do najsmaczniejszych, stąd ta karteczka w doniczkach z kwiatami w pijalni :) 


W Iwoniczu Zdroju dobrze zachowany został uklad przestrzenny oraz piękna drewniana zabudowa o wartości zabytkowej. Większość budynków powstała w stylu wzorowanym na budownictwie szwajcarskich uzdrowisk :) Powstały w drugiej połowie XIX wieku oraz na początku XX.
Willa "Krakowiak" - wybudowana w latach 1865-1868. Traktowany był przez lata jako centrum towarzyskiego  życia kurortu.  Tu odbywały się słynne niegdyś "fajfy"czyli taneczne wieczorki. Organizowano spotkania z poetami, prozaikami, malarzami, był jednym z najpopularniejszych lokali dancingowych w regionie.
Niestety w 2014 roku drewnianą willę strawił pożar. Szybko podjęto decyzję o odbudowie. Prace trwały 3 lata, precyzyjnie odtworzono bryłę budynku, uwzględniając jednocześnie historyczny wygląd  detali stolarki. Dzisiaj to miejsce tętni życiem, znów organizowane są dancingi i fajfy :)Sanatorium Biały Orzeł  jest jednym z największych i najladniejszych obiektów uzdrowiskowych w Iwoniczu Zdroju. Zbudował go mistrz ciesielski z pobliskiej Klimkówki Florian Wajs wraz z braćmi.

Sanatorium Biały Orzeł z 1912 roku.

Stare Łazienki - pierwotnie był to budynek parterowy zbudowany w 1839 roku. W późniejszych latach został przebudowany w stylu secesji. Obecnie mieszczą się w nim pokoje dla kuracjuszy.

Sanatorium Stare Łazienki

Stary Pałac - zwany dawniej "Modrzewiowym pałacem" jest najstarszym zabytkowym obiektem w Iwoniczu Zdroju. Służył jako letni pałac hrabiostwa Załuskich. 

Stary Pałac - wybudowany w 1837 roku, obecnie znajdują się w nim biura uzdrowiska


Dom Zdrojowy został zbudowany w stylu neoklasycystycznym w 1860 roku. Powstał z inicjatywy właścicieli uzdrowiska, wzorowany jest na obiektach znajdujących się w austriackich uzdrowiskach. 

Dom Zdrojowy zwany też Hotelem z 1859 roku.


Kino Wczasowicz mieszczące się w Domu Zdrojowym

Obecny obiekt o nazwie Bazar został wzniesiony na miejscu poprzedniego budynku o tej samej nazwie. Pierwotnie stanowił luksusowy hotel dla gości uzdrowiska.

 Pensjonat Bazar  z 1870 roku, obecnie znajdują się w nim mieszkania i sklepy


 Lody, pamiątki i sklep spożywczy - to można znaleźć w Bazarze  :) 


 Restauracja "Zdrojowa: na tle Bazaru

 Bazar to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc Iwonicza Zdroju


Detal Bazaru :)

W roku 1835 nad ujęciem jednego z najstarszych źródeł - Józefa, postawiony został drewniany kiosk. Obecny niewielki pawilon pochodzi z lat 20-tych XX wieku. 

Kościól parafialny pw. św. Iwona i Matki Boskiej Uzdrowienia Chorych wzniesiony został w 1895 roku.

Wyjątkowy charakter nadaje wnętrzu odsłonięta, dekoracyjnie ukształtowana więźba dachowa. Świątynia stanowi wyjątkowy przykład drewnianego kościoła o cechach neogotyckich. 


 Można wpisać się do księgi pamiątkowej widocznej po prawej :)


 Tuż obok starego kościola znajduje się nowy.


Nowy kościół wybudowany w 1995 roku.

Od Bazaru na zachód wiedzie leśna Aleja Wincentego Pola. Doprowadza nas ona po około 700 metrach do sławnego źródła "Bełkotka". Opisywane bylo już w 1578 roku. Wydobywał się z niego z bulgotem metan, który można było zapalić. 

 Droga prowadząca do Bełkotki


 Obelisk z 1845 roku upamiętniający Karola Załusiego - wskrzesiciela uzdrowiska. 

 Już prawie jesteśmy na miejscu :) 


 Nad źrodłem znajduje się pomnik Wincentego Pola z 1875 roku który uwiecznił to miejsce w "Pieśni o ziemi naszej"

 Powstanie źródła ma najprawdopodobniej związek ze złożami ropy naftowej

Można jeszcze zauważyć pęcherzyki metanu wydobywające się ze źródła


Ścieżka jest tak oznaczona że nie sposób się tu zgubić :) 

 Na deptaku w Iwoniczu Zdroju :) Największa i najnowsza spośród uzdrowiskowych fontann :)

Nieco dalej na południe od centrum uzdrowiska położone są obiekty sportowe oraz amfiteatr w którym mieści się Gminny Ośrodek Kultury. Wybudowany został u podnóża skoczni narciarskich o których teraz będzie kilka słów :) Znajdowały się tutaj trzy skocznie narciarskie- K-20, K-40, K-60. Powstał tutaj w 1925 roku najstarszy klub narciarski na Podkarpaciu - Górnik Iwonicz. Najwieksza ze skoczni posiadała nawet sztuczne oświetlenie. Rekord skoczni (72,5 metra) należy do słynnego niemieckiego skoczka Jensa Weissfloga, który skakał tu jako młody zawodnik :) 
Obecnie po skoczniach pozostały jedynie metalowe szkielety, fragmenty drewnianych rozbiegów, metalowa wieża sędziowska oraz schody...


Szkoda że w Iwoniczu Zdroju zrezygnowano z remontu skoczni. Ściągały by one niewątpliwie tłumy kibiców na zawody gdyż skoki narciarskie są nadal popularne :)

Metalowe schody prowadzące kiedyś na skocznie, dziś prowadzą w głąb lasu...Iwonickie baseny również lata świetności mają już za sobą. Do remontu raczej się nie nadają gdyż beton jest popękany a na dnie rośnie trawa... Może lokalne władze coś z tym zrobią, czy nadadzą im dawny blask? :)
Iwonicz Zdrój jest najstarszym uzdrowiskiem na Podkarpaciu i jednym z najstarszych w Polsce. Położone wśród niewysokich wzgórz  pokrytych bukowo - jodłowymi lasami posiada swoisty mikroklimat korzystny dla zdrowia. Oprócz zabiegów zdrowotnych turyści i kuracjusze mają możliwość zwiedzenia wielu ciekawych miejsc, mnóstwo ścieżek spacerowych o różnym stopniu trudności :) Każdy znajdzie coś dla siebie w Iwoniczu Zdroju! Zapraszamy :) 


Źródła:

www.iwonicz-zdroj.pl

www.polskaniezwykla.pl

www.wikipedia.org


7 komentarzy:

 1. Jestem pod wrażeniem. Bardzo kompetentny przewodnik po uzdrowisku. I zdjęcia świetne.
  Byliśmy tam, ale nie wszędzie zaglądaliśmy, a do Bełkotki zwyczajnie nie chciało nam się iść. Błąd, jak teraz widzę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ścieżek w Iwoniczu Zdroju jest dużo więcej, trzeba by 2-3 dni by wszystko dokładnie spenetrować :) Nam też się to nie udało, bedzie okazją by znow tam wrócić ! :)

   Usuń
 2. Pięknie i zwięźle opisane. Jeden malutki błąd mi się rzucił w oczy - Krakowiak spalił się w 2004 roku a nie w 2014. Pewnie literówka..
  Fakt skoczni szkoda. Ale z bólem serca muszę stwierdzić że nie tylko, nie ważą już soli Iwonickiej w Zdroju, nie butelkują wód mineralnych i tak bym mogła wymieniać...
  Warto wspomnieć, że w Iwoniczu wsi nadal stoi, w przepięknym parku, z trzema stawami, pałac Załuskich a obok zabytkowy kościół...
  Rodowita Iwoniczanka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydawało mi sie ze jeszcze nie tak dawno mozna było z samochodu kupić sobie skrzynkę wody Iwoniczanki... Szkoda że tego już nie ma... Co do Iwonicza Wsi to miejsce to zasługuje na osobny wpis i tak też uczynimy w przyszłości ! :)

   Usuń
 3. Świetnie znam miejsce, na szkielety skoczni nawet się wdrapałem z moimi chłopcami.
  Brakuje mi tam bazy turystycznej dla wędrowców i rowerzystów ale i tak jest fajnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ścieżek dla wędrowców wytyczono ostatnimi czasy sporo zarówno w Iwoniczu jak i sąsiednim Rymanowie, dobrze oznaczonych :) Kiedy tam byłeś ostatnio? :)

   Usuń
  2. W zeszłym roku, teściowa tam do sanatorium jezdzi.

   Usuń

Jeśli spodobał Ci się nasz wpis - zostaw po sobie ślad :)
Dziękujemy za odwiedziny!