sobota, 29 października 2016

Opuszczone wsie Beskidu Niskiego - Czeremcha

Czeremcha leży przy samej granicy, w dolinie niedużego jeszcze potoku Bełcza. Nazwa pochodzi od rosnącego pospolicie w okolicy drzewa i jest pochodzenia ruskiego. 
Wieś założono w roku 1527. Zasadzcami, na mocy przywileju biskupiego byli Ihnat Chłapiec oraz Michał Zubryń z Daliowej. Powstała jako przedłużenie terenów równocześnie lokowanego sąsiedniego Lipowca, stąd jej pierwotne określenie: Lipowiec - Czeremcha

Położenie przy trakcie na Węgry gwarantowało szybki rozwój, w połowie XVIII wieku mieszkało tu już prawie 500 osób, Łemków wyznania grekokatolickiego. Z przekazów wiemy że tuż przy granicy stała karczma, to zapewne w niej rozrywki szukali konfederaci z oddziału Łubieńskiego, który w pierwszych dniach kwietnia 1769 roku stacjonował nieopodal Czeremchy. Dowódca w liście do Puławskiego pisał: Podczas obozowania mego w polu na dniu wczorajszym wielkie gwałty we wsi i w karczmie poczynili, żyda bili, gorzałkę darmo wypili, a co większe skrzynie odbijali, pieniądze zabrali.Podczas I wojny światowej jesienią 1914 roku wycofujące się wojska austriackie spaliły nieomal połowę zabudowa we wsi, znaczna część mieszkańców uciekła na słowacką stronę i wrócili dopiero wiosną następnego roku. Po przejściu frontu wieś była bardzo zniszczona, przez pierwsze lata odbudowy domostw mieszkańcy żyli w głodzie i nędzy.Pierwszy z krzyży na terenach dawnej wsi Czeremcha. Znajduje się po prawej stronie drogi, tuż za szpalerem ze świerków :)Kilkaset metrów dalej niebieski szlak skręca w prawo i malowniczo wije się wśród pól. Możemy dojść tym szlakiem do Barwinka lub do chatki studenckiej w Zyndranowej.
My kontynuujemy naszą wędrówkę żółtym szlakiem który z Jaślisk prze Lipowiec i Czeremchę doprowadzi nas do granicy państwowej :)


Kolejny kamienny krzyż na skarpie nad drogą, otoczony metalowym płotkiem. Wokół monumentalne, grube drzewa.
Nie znamy dokładnej daty budowy pierwszej cerkwi, dawne dokumenty wspominają o niej jako istniejącej w 1761 roku. Zanotowano wtedy że : Wystawiono tu cerkiew niezgorszą, przez węgierskiego kapłana i miejscowych chłopów, która od zewnątrz była  gontem pobita. 


 Kolejną świątynię zbudowano 1883 roku pod wezwaniem Opieki Matki Bożej ( Pokrow), Autorem polichromii był znany jaśliski malarz Antoni Bogdański. Cerkiew która szczęśliwie przetrwała obydwie wojny rozebrano w latach 1954 - 1956.
Po cerkwi zachowały się wyraźne ślady. Zachowało się do dziś wyraźne podwyższenie na którym stał budynek. Cerkwisko jest obecnie oznakowane i uporządkowane. Dobrze widoczna jest betonowa posadzka oraz obrys murów otaczających teren świątyni.

Resztki betonowej posadzki cerkwi


W 2011 roku, staraniem potomków dawnych mieszkańców, postawiono tutaj pomnik.
Cmentarz znajduje się naprzeciwko po drugiej stronie drogi. Jest na nim kilka ciekawych, niestety mocno zniszczonych nagrobków z przełomu XIX i XX wieku. 


 Ten żeliwny krzyż musiał być piękny. Zachowała się tylko jego część leżąca w trawie i toczona przez rdzę...
W jedynym współczesnym grobie z 2008 roku spoczywa Żaneta Fuczyła. Jej życzeniem, choć sama urodziła się w USA i tam do śmierci mieszkała,  było spocząć w rodzinnej ziemi swojej matki, mieszkanki Czeremchy.Kawałek za cmentarzem w krzakach odnajdujemy taki oto typowo polski "skarb"... W takich czasach gdy śmieci są zabierane spod domu każdego mieszkańca łatwiej jest wywieźć śmieci do opuszczonej doliny dawnej wsi niż wystawić worki przed własną posesję.... Doprawdy dziwne zachowanie...Piękny krzyż w brzozowym zagajniku. Lecz podejść nie można bliżej gdyż cały teren ogrodzony jest wysoką metalową siatką. No cóż, pozostaje nam go podziwiać z nieco dalszej odległości...


Cudowna pogoda i przejrzyste niebo:) Takie widoki towarzyszą nam podczas tej wrześniowej wędrówki :) 


Ostatni z krzyży przydrożnych w Czeremsze. Jest naprawdę sporych rozmiarów, obstawiałbym że ma około 4 metrów wysokości. Niełatwo było postawić taki ciężar...   Jako ciekawostkę podam że droga którą wędrujemy jest drogą powiatową należącą do starostwa w Krośnie. Znaki drogowe znajdujące się na niej są od dawna nieczytelne :) Możliwy jest nią przejazd ale samochodem osobowym radziłbym uważać, znacznie lepsza byłaby terenówka :)
 Zbliżamy się do granicy państwowej.

Ostatnia prosta przed przełęczą

 Kamienny krzyż na granicy, już po słowackiej stronie.Dwie archiwalne fotografie zrobione również na tej przełęczy. Zdjęcia zrobione zostały w 1937 roku i pochodzą ze zbiorów Muzeum Polskich Formacji Granicznych im. mjr. Władysława Raginisa .

Przełęcz Beskid nad Czeremchą ( 581 m n.p.m.)Z okolic przełęczy rozpościerają się widoki na tereny  Czeremchy :) 


Po nastaniu państwa polskiego  ustanowiono w Czeremsze posterunek straży granicznej. W czasie II wojny światowej w tym samym budynku funkcjonowała strażnica niemiecka. W grudniu 1943 roku oddział AK pod dowództwem ppor Józefa Czuchry "Orskiego" przeprowadził atak na strażnicę, zdobywając kilkanaście sztuk broni.


Polscy strażnicy graniczni przed placówką w Czeremsze, 1937 rok.


Można obecnie dostrzec ruiny tej placówki w krzakach przy drodze nieopodal granicy. Widoczne są resztki murów jak i piwnice, gdzie jednak nie odważyliśmy się wchodzić...Obejrzeliśmy sobie tylko z zewnątrz te ruiny.

Mieszkańców wsi wysiedlono po II wojnie światowej częściowo na Ukrainę a częściowo na Ziemie Odzyskane. Obecnie Czeremcha jest pustym miejsce po dawnej wsi. Tutejszymi polami zarządzał lipowiecki PGR. Po jego likwidacji ziemię leżą odłogiem i zostają powoli zalesiane...


Dolina dawnej wsi nie jest jednak już całkiem pusta. W górnej część wybudowany jest nowy, okazały dom. Nawiązuje stylem do łemkowskiej chyży.Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia tego niezwykłego miejsca, które nie jest oblegane przez turystów. Oferuje nam piękne widoki, ciszę, obcowanie z przyrodą oraz z historią... A i droga nie jest bardzo uciążliwa zarówno dla piechura jak i rowerzysty głównie ze względu na niewielkie przewyższenie :)Na zakończenie pewna ciekawostka. Na granicy Lipowca i Czeremchy stoją takie oto niezwykłe tablice podające odległość do miasta Babadag w Rumunii oraz do Przylądka Północnego ( po norwesku Nordkapp) najdalej wysuniętego na północ miejsca w Europie. Miasto Babadag pojawia w tytule zbioru esejów Andrzeja Stasiuka "Jadąc do Babadag".Kamil


Źródła : 

W. Grzesik, T. Traczyk, B. Wadas ,,Beskid Niski. Od Komańczy do Wysowej"

www.muzeumsg.pl

13 komentarzy:

 1. Z przyjemnością odbyłam z Wami t e wędrówkę. Piękna okolica i ciekawa historia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja bym się nie powstrzymał i wlazł do tej piwnicy.

  A swoją drogą, jak są szlakowskazy "Jakubowe" to np 4370 km oznacza że tyle szlaku przed nami zostało, a jak takie "nordcapy" to ciekawe czy w linii prostej, czy za drogą, a jeśli za drogą to którą? ;)

  A tak ogólnie to piękne miejsca i cieszmy się nimi póki możemy bo nasze dzieci w naszym wieku, pewnie znajdą tu już zwarte kompleksy leśne bez żadnych miejsc widokowych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te drogowskazy to taka radosna twórczość właściciela okolicznych ziem :) I każdy robi sobie przy nich zdjęcie :)

   Usuń
  2. Na Brzance są podobne, a i mnie kusiło podobne sobie wystawić z Santiago de Compostella, Nord Capem i Całe Tkanek... ale Marzenką stwierdziła że mi już całkiem bije, a poza tym nie mogłem sobie poradzić z ustaleniem trasy, a poza camino oba szlaki na północ i na południe... nie istnieją;)

   Usuń
 3. Piękne miejsce, świetnie pokazane. Podziwiam i w podpisie pozwalam sobie wkleić link do moich kilku zdjęć.

  OdpowiedzUsuń
 4. W Czeremsze największe wrażenie zrobił na mnie ten współczesny nagrobek. Pani urodzona i wychowana na obczyźnie, znała to miejsce z opowieści a jednak czuła się z nim związana.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To bardzo poruszające że chciała spocząć w kraju przodków... Pewno jej matka bardzo tęskniła za tym miejscem i często jej o nim opowiadała .

   Usuń
 5. Wielce ciekawe miejsce, sąsiedni Lipowiec już nie tak pusty jak dawniej, ale Czeremcha to wciąż miejsce ciche. Polecam wybrać się następnym razem na pobliski Kamień nad Jaśliskami - magiczna to góra i tajemnicza. Odnaleźć można tam kilka ciekawostek.
  Pozdrawiam Was serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Byliśmy zeszłej jesieni na Kamieniu ale musimy tam jeszcze wrócić bo nie sposób tej wielkiej góry obejrzeć w jeden dzień i jej wszystkich ciekawostek :) Kamieniołomy musimy obejrzeć dokładniej i cmentarze wojenne. Z dzieckiem nie udało nam sie tego planu zrealizować :) Wiele miejsc musimy ponownie odwiedzić bo co rusz dowiadujemy się o czymś co warto zobaczyć a za pierwszym razem zabrakło na to czasu :)
   Pozdrawiamy serdecznie :)

   Usuń
 6. Uwielbiam takie zdjęcia i opowieści. Mogłabym je przeglądać non stop :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Tk przyłącz się do wędrowców, zobaczysz na własne oczy a opowieści wysłuchasz wieczorem przy ognisku, albo w schronisku przy kawie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ten okazały Nowy dom to oryginalna łemkowska chyża z 1912 roku, uratowana przed zniszczeniem i przeniesiona z końca Posady Jaśliskiej.Nawet część krokwi jest ta sama.Jest to jedyny przypadek reaktywacji łemkowskiej wsi zniszczonej po Akcji Wisła w Polsce. Posiada nawet swój adres.

  OdpowiedzUsuń

Jeśli spodobał Ci się nasz wpis - zostaw po sobie ślad :)
Dziękujemy za odwiedziny!